Naše aktivity

Projekty, publikace, videa a filmy

Podpora romských studentů SŠ a VŠ

Nedostatek možností přímé podpory talentovaných romských studentů středních a vyšší odborných škol přivedl v roce 2016 organizaci ROMEA k vytvoření ojedinělého pětiletého projektu Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ. Na jeho realizaci poskytuje prostředky dánská nadace VELUX, postupem času se přidaly další jako například nadace Albatros nebo Bader Philanthropies a také individuální dárci, mezi nimiž tvoří podstatnou část samotní Romové.

Smyslem programu je rozšíření řad vzdělaných Romů a překonání systémových bariér, které ztěžují a stále často vyloženě znemožňují mladým Romům získat kvalitní vzdělání a v budoucnu větší šance na uplatnění ve společnosti.

Součástí projektu je také podpora romských studentů vysokých škol, kteří se mohou účastnit některých aktivit stipendijního programu. Jedná se například o různé vzdělávací kurzy, doučování nebo přípravu na zkoušky. Zájemcům díky stipendijnímu programu umožňujeme také absolvovat pracovní stáže jak v neziskovém tak komerčních sektoru.

V průběhu roku organizujeme také společná vícedenní setkání "BARUVAS" (romsky "rosteme"), která jsou zaměřená na podporu romské identity, romskou historii, sebepoznání a další oblasti užitečné pro profesní a osobní růst. Setkání vedou romské i neromské osobnosti a profesionálové v rozličných oborech (např. novináři, umělci, lidé působící ve veřejné správě apod.).