Romské televize z Česka, Slovenska a Maďarska představily nový pořad - Visegrádský romský magazín

Cyklus reportáží Visegrádský romský magazín mapuje v deseti dílech pozitivní zkušenosti, výzvy i aktuální problémy Romů v Česku, na Slovensku a v Maďarsku v jejich každodenním životě. Jednotlivé díly se věnují tématům, jako je bydlení, sociální oblast, vzdělávání či integrace Romů ve třech zemích Visegrádské skupiny. Na výrobě pořadu spolupracují první romská internetová televize ROMEA TV z České republiky, slovenská Romana TV a maďarská DIKH TV. Novinářům to ve středu sdělili zástupci televizních stanic.

ZÁZNAM TISKOVÉ KONFERENCE

S výrobou měsíčníků s deseti díly začaly romské televize spolupracovat na začátku tohoto roku. Jde o jejich první spolupráci, informoval ředitel organizace ROMEA Zdeněk Ryšavý.

"V rámci práce na magazínu vidím, že v romských komunitách v Čechách a na Slovensku jsou ty samé generační bolístky co v Maďarsku. Vzájemně si tak rozumíme," řekla ke společnému projektu středoevropských romských televizí šéfredaktorka maďarské stanice DIKH TV Alexandra Minzari.

Každý díl magazínu má délku do 30 minut a obsahuje vždy tři reportáže ze třech zapojených středoevropských zemí. Reportáže v jednom se vždy vztahují k jednomu konkrétnímu tématu. Cyklus je k vidění ve vysílání jednotlivých zapojených stanic, lidé budou moci jednotlivé díly zhlédnout také na serveru youtube.

Prvním představeným tématem je romský jazyk. Následují pak díly o vzdělávání, hudbě, bydlení, politice, práci, zdravotnictví, integrační situaci a o příkladech dobré praxe v zemích visegrádské čtyřky.

Společenským problémem podle mediálního pracovníka ROMEA TV Františka Bikára nadále zůstává rasová diskriminace Romů. Se znevýhodněním se podle něj setkávají ve všech oblastech života, které chce televizní magazín tematizovat.

"Ve všech dílech (Visegrádského magazínu) se jako spojující ústřední téma objeví diskriminace. Aktuálně je před námi téma zdraví, kde se tomu bohužel opět nevyhneme," řekl k obsahu Bikár.

ROMEA TV, kterou provozuje nezisková organizace ROMEA, vznikla podle Zdeňka Ryšavého na jaře 2003. Nyní se zaměřuje především na publicistiku. Od roku 2003 funguje rovněž zpravodajský server Romea.cz, který přináší informace o dění ze světa Romů. Jeho průměrná návštěvnost je podle informací na webu asi 2500 návštěvníků denně. ROMEA vznikla v prosinci 2002, jejími zakladateli jsou Jarmila Balážová a Zdeněk Ryšavý.

Slovenská Romana TV vysílá od dubna 2019 a lze jí naladit v pozemním vysílání na Slovensku i přes kabelové operátory, informoval provozovatel televize Boris Rizman. Stanice DIKH TV vznikla v Maďarsku nejprve jako kanál na platformě youtube. Televizním kanálem je podle generálního ředitele Dikh Television Andráse Fáie od roku 2020 a nyní skupina nabízí mimo jiné i rozhlasové vysílání.