ROMEA rozdala 80 stipendií romským studentům na Staroměstské radnici, program podporují nadace, firmy a drobní dárci

Do stipendijního programu organizace ROMEA se letos přihlásilo velké množství romských studentů středních a vysokých škol. Z celkem 180 přihlášených vybrala na konci léta komise celkem 80 studentů, kteří si v pátek 20. října převzali na Staroměstské radnici v Praze stipendijní certifikáty. Záštitu nad akcí převzal pražský radní pro školství, sport a volnočasové aktivity, Antonín Klecanda.

„Od roku 2016 jsme rozdali už 525 stipendií a dnes k nim přibude dalších 80 stipendií. Celkově i s letošními stipendisty již ROMEA podpořila a podporuje 282 talentovaných a motivovaných studentů, kteří by si vzhledem k rodinnému rozpočtu nemohli studium vůbec dovolit. Od roku 2016 celková částka podpory letos překročí 10 milionu korun,“ uvedl ve svém projevu ředitel organizace ROMEA Zdeněk Ryšavý.

ROMEA ve stipendijním programu podporuje vysokoškolské studenty, kteří mohou získat stipendium ve výši 25 tisíc korun na rok. Středoškoláci získávají stipendium ve výši 14 tisíc korun a studenti vyšších odborných škol 21 tisíc korun.

Program je financován ze soukromých zdrojů a drobnými dárci. „Stipendijní program není podporován ze státních zdrojů, proto se obracíme na nadace, soukromé firmy nebo na veřejnost prostřednictvím kampaní. Pokud chcete podpořit romské studenty, můžete na stránce www.romskastipendia.cz v sekci DARUJTE,“ uvedl Štefan Balog, manažer stipendijního programu organizace ROMEA.

Zástupci donorů vystoupili i během pátečního ceremoniálu. Za nadaci Albatros promluvila ředitelka Jindra Marešová, která zdůraznila důležitost programu nejen pro studenty samotné, ale i pro jejich rodiny a další generace Romů, kteří budou inspirováni mladými talentovanými Romy.

Za americkou nadaci Bader Philantrophies promluvil Yechiel Bar-Chaim, který připomněl studentům, že oni jsou těmi, kteří ukazují mladším generacím správnou cestu, a když v životě uspějí, nemají zapomínat na svůj původ.

„Vaší odpovědností bude zapojit mladší romské žáky do diskuse o jejich budoucnosti. Na základě svých zkušeností a nadějí budete komunikovat s těmi, kteří možná nemají ambice. Bude vaší zodpovědností inspirovat je, aby dosáhli ve svém životě více. Pamatujte, že zůstanete v blízkosti svých rodin, přátel a romské komunity, které jste stále součástí a záleží na vás, jakou ukážete cestu ostatním,“ promluvil ke studentům Yechiel Bar-Chaim

Stipendijní program vedle nadací podporuje i několik firem.  “Prvním projektem, který chceme podpořit jsou romská stipendia. Když jsem se poprvé viděl s panem Balogem, tak jsem během pár minut věděl, že tohle je ta správná volba. Doufám, že tento projekt nepodpoříme pouze finančně, ale i skrze náš mediální zásah a skrze naše trendové aktivity, do kterých bychom chtěli studenty průběžně zapojit“ řekl Radim Stezka, brand manažer společnosti Footshop

Novinkou letošního předávání stipendií byla cena pro nejaktivnějšího stipendistu, který kromě svých povinností pomáhá nejen organizaci ROMEA, ale také zlepšuje obraz Romů a podílí se na mnoha dalších aktivitách souvisejících s romskou komunitou. Cenu pro nejaktivnějšího stipendistu získal Patrik Grundza, student automatizace na Pardubické Univerzitě. Mezi jeho aktivity patří například monitoring hate speech na sociálních sítích, dobrovolnická práce na setkáních BARUVAS a aktivní účast v diskusích na sociálních sítích. Kromě ceny dostal Patrik také nový mobilní telefon, který mu věnovala společnost Vodafone.

„Se Štefanem jsme se bavili o tom, jak moc důležité je mít vzor. Já jsem dnes velmi nadšená, protože tu vidím plný sál vzorů, protože je ve vás obrovská síla a vy jste ti, kteří budou inspirovat další studenty a studentky,“ uvedla Jana Vychroňová, Diversity & Inclusion manažer ve společnosti Vodafone a dodala, že pro společnost Vodafone je důležité podporovat romské studenty, kterým nabídla stáže ve firmě.

Kromě předávání stipendií se v pátek večer uskutečnil v pražském Strašnickém divadle také koncert stipendijního programu, který byl určen sponzorům, přátelům a podporovatelům studentů. Na koncertě vystoupili současní i bývalí stipendisté se svými hudebními čísly a zaznělo také několik motivačních projevů stipendistů, kteří vyprávěli o tom, jak jim stipendijní program změnil život. Na obě akce navázalo víkednové setkání studentů BARUVAS.

Stipendijní program organizace ROMEA je největším programem svého druhu v České republice.