Zpravodajský server Romea.cz získal Evropskou cenu Roma Spirit 2016

Historicky první Evropskou cenu Roma Spirit 2016 získaly 10. října 2016 v Bratislavě nevládní organizace Impreuna agentura pro sociální rozvoj společenství (Rumunsko), zpravodajský server Romea.cz (ČR), obec Spišský Hrhov (Slovensko) a Sabíha Suleiman (Řecko).

Speciální cena in memoriam byla uděla Dr. Jánu Cibul'ovi, prvnímu Romovi, který působil na univerzitě v Bratislavě. Byl také prvním romským lékařem v Československu. Cibul'a zakládal i Svaz Cikánů-Romů nebo Mezinárodní romskou unii.

Více jak dvouhodinový slavnostní večer probíhal v budově Slovenského rozhlasu a zahájila ho video pozdravem eurokomisařka Věra Jourová. Během večera se na pódiu v roli předávajících cen objevila například romská evropská poslankyně Soraya Post nebo předseda správní rady Romského vzdělávacího fondu Andrzej Mirga.

Cílem Evropských cen Roma Spirit je ocenit aktivity, projekty či jednotlivce podporující integraci Romů v Evropě a přinášející efektivní a fungující řešení problémů, kterým romská komunita čelí. Pořádající organizací je Asociace pro kulturu, vzdělání a komunikaci (ACEC) společně s Nadací otevřené společnosti pod záštitou Ministra práce, sociálních věcí a rodiny Slovenské republiky Jána Richtera a Rady vlády Slovenské republiky pro romské komunity.

PŘEHLED OCENĚNÝCH

• V kategorii nevládní organizace: Impreuna agentura pro sociální rozvoj společenství (Rumunsko)
  • V kategorii společnost, organizace a zaměstnavatel: Roma Education Support Trust (Velká Británie)
  • V kategorii obec: Spišský Hrhov (Slovensko)