Aktuálně

Novinky, tiskové zprávy, ROMEA v médiích, připravované akce

Blesk.cz: Stipendia pomáhají mladým Romům. Petr chce být ředitel banky, Leon policejní prezident

Petr (16) chce být ředitelem banky a promluvil o tom ve videu, které má na jednu stranu podpořit romskou komunitu v tom, aby studovala, na straně druhé má majoritě ukázat, že Romové mají své vize, sny, touhy a že rozhodně nezahálí. V jejich snahách je podporuje společnost Romea. Hlavně pro ně má ale připravený stipendijní program, díky kterému si mohou studium dovolit i lidé ze slabších sociálních poměrů. Cíle mladých studentů jsou velké. Chtějí být lékaři, učiteli, programátory nebo třeba jako Leon (16) policejním prezidentem.

Zuzana Zelenková, Blesk.cz, 13. 4. 2018

Romea má už dlouhodobě program pro romské vysokoškoláky. Už druhým rokem ale běží také stipendijní program pro studenty středních a vyšších odborných škol. Díky tomu studuje i Petr, který se spolu s dalšími mladými Romy zapojil do natáčení videa, kterým mladí lidé chtějí říct, že budou úspěšní a vzdělaní.

„Při natáčení jsem byl trochu nervózní, ale šlo mi to, všem nám to šlo. Měli jsme tam profesionální tým, který nám pomohl, bylo to fajn,“ uvedl pro Blesk Zprávy student.

Petr v Brně studuje už druhým rokem ekonomiku a podnikání se zaměřením na bankovnictví. „Jednou chci být ředitelem banky,“ prozradil. Je také příležitostným moderátorem. Aktuálně moderuje akci Týden romské kultury v Brně.

Dívejte se na Romy jako na lidi s vizí
A kde se v mladíkovi vzaly ambice, že chce být ředitelem banky? Celé to byla vlastně náhoda. „Já jsem přemýšlel co dělat a pak jsme šli s mamkou do banky něco vyřídit. Tam jsem si řekl, tohle musím dělat, to by mě bavilo,“ prozradil.

Video je podle Petra důležité proto, aby majoritní veřejnosti ukázalo Romy jako lidi, kteří chtějí pracovat a studovat. Mladík se ale na vlastní kůži prý nikdy nesetkal se šikanou ze strany majoritní společnosti. Ovšem ve svém okolí ví o jiných Romech, kteří si zažili například ústrky stran učitelů.

V budoucnu chce pokračovat studiem na ekonomickém oboru při Masarykově univerzitě v Brně. „Chtěl bych poděkovat za to, co Romea dělá, za to, že pomáhá studentům, protože je potřebujeme,“ dodal mladý muž. Stipendijní program běží druhým rokem. Natáčení klipu prý vyplynulo ze setkání, která mají studenti pravidelně. A nějaká ta videa vznikala už dříve.

„To poslední se odehrálo před Mezinárodním dnem Romů v Týnci nad Sázavou. Videa, která dokumentují průběh každého setkání romských studentů, jsou dostupná na webu www.romskastipendia.cz nebo na www.romea.cz,“ popsala pro Blesk Zprávy Jitka Votavová, která se o projekt u Romey stará.

„Není to vzkaz jen pro Romy, kteří chtějí studovat, ale i vzkaz celé společnosti. Sebevědomá proklamace toho, že jsme Romové, chceme studovat, máme jasné cíle a sny, u kterých víme, že je vzdělání potřeba. Jsme hrdí Romové a není to tak, že když studujeme, nejsme takzvaně typičtí Romové,“ vysvětlila Votavová.

Romovi chtěli dát práci, ale jen takovou, aby nebyl vidět
V projektu je zapojeno 81 studentů. Sedm studentů vyšších odborných škol, 74 středních škol. „Myšlenka je dovést je úspěšně k maturitě, provázet je studiem, pokud je to potřeba. Někdo třeba potřebuje doučování, někdo si chce dodělat nějaký extra vzdělávací kurz. Není to jenom o stipendiích, ale jsou na to navázané další aktivity jako třeba právě společná setkání, mentoring nebo literární soutěž. 14 tisíc na školní rok mají středoškoláci, 21 studenti vyšších odborných škol,“ vysvětlila Votavová.

Romea ale pomáhá i v osobní rovině. „Jeden náš loňský stipendista si šel hledat brigádu do rychlého občerstvení, kde mu paní personalistka řekla, že ano, ale za předpokladu, že nebude na place, aby neodradil zákazníky. Když se šestnácti- sedmnáctiletý člověk střetne s něčím takovým, to musí zákonitě pošramotit sebevědomí, nebo pocit, že patří do společnosti, pokud se to opakuje, tak to může vést i k tomu, že si někdo může říct, že na to kašle. Snažíme se tohle sdílet, ukázat, že v tom nejsou sami,“ dodala Votavová.

Na každý pád, ať díky stipendijnímu programu pro vysokoškoláky, nebo středoškoláky, nebo díky vlastní zatvrzelosti, působí v Česku spousta známých a úspěšných Romů. Jak říká Votavová, často jsou ti úspěšní pro majoritu ale „neviditelní“, Češi si je nespojují s Romy, jsou veřejností pokládáni za cizince.

Mezi úspěšné Romy se řadí například Petr Torák. Rodák z Liberce je britský policista romské národnosti a má dokonce Řad britského impéria. Když ho v roce 2015 obdržel, byl prvním takto oceněným českým Romem. Muž umí hned tři cizí jazyky. Domluví se anglicky, polsky a portugalsky.

Dalším úspěšným Romem je Filip Sivák. Původně chtěl být archeologem, nakonec se dal na informační technologie. Filip šel studovat na ČVUT Počítačové vidění a digitální obraz.

Dobré jméno menšině dělá také Roman Koky, který na Ostravské univerzitě studuje psychologii. Podle jeho slov je to práce, která dá do budoucna člověku smysl k životu, protože dobře uvidí, že může pomáhat lidem.

Filip s Romanem získali vysokoškolské stipendium od Romského vzdělávacího fondu, který také administruje organizace Romea. Společně s Petrem Torákem se aktivně dál podílejí na setkáních studentů a snaží se předat vlastní zkušenosti a motivovat další romské studenty.