Aktuálně

Novinky, tiskové zprávy, ROMEA v médiích, připravované akce

ČT24.cz: Žádný „pseudokoncentrák“, ale místo smrti, přesvědčí se studenti při virtuální prohlídce tábora v Letech

Koncentrační tábor na vlastní kůži umožní zažít projekce virtuální reality studentům základních a středních škol. Organizace ROMEA ve spolupraci s ČVUT připravuje simulaci romského tábora v Letech u Písku. Podobně již dříve vznikl simulátor koncentračního tábora v Osvětimi.

Kristýna Šopfová, ČT24.cz, 19. 1. 2019

„Je to možnost, jak informovat zajímavým způsobem a oslovit mladší generaci, která je zasypávána informacemi i od politiků, kteří často říkají nesmysly,“ přiblížil ředitel organizace ROMEA Zdeněk Ryšavý, proč vzniká přesná virtuální kopie koncentračního tábora v Letech u Písku.

Díky technologii, jako je virtuální realita, si tak podle něj studenti odnesou intenzivnější zážitek než z válečných filmů nebo učebnic. „Chtěli jsme ukázat, že to nebyl žádný ,pseudokoncentrák‘, jak někteří tvrdí, ale spousta lidí tam skutečně zemřela,“ doplnil vedoucí centra CEDET v Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky na ČVUT Martin Kotek. 

Příprava virtuální reality je ale zatím na začátku. „Dávali jsme dohromady historiky a IT odborníky. V současnosti se dělají podklady na prostředí a píše se scénář, na základě kterého budeme vědět, kde budou interaktivní prvky,“ přiblížil Ryšavý.

Práci komplikuje i nedostatek historických záznamů. „Těch materiálů je vážně málo. Jsou to fotografie, pracuje se s vykopávkami i popisy míst,“ nastínil Martin Kotek z ČVUT. Hotovo by mohlo být do čtyř měsíců. „K začátku školního roku to určitě bude,“ slibuje ředitel organizace ROMEA.

Školy dostanou software zdarma

Právě pro studenty je projekt určený především. Reakcí rodičů se Romea neobává. „Hodně jsme diskutovali o tom, jak to pojmout, aby to nebyl traumatizující zážitek, ale aby to bylo v pohodě,“ uvedl Ryšavý. Vyzkoušet si, jak to vypadalo v letech 1942–1943 v jednom z romských koncentračních táborů v Československu, ale organizace nedoporučuje dětem do 12 let.

Školám organizace nabídne software zdarma. Zároveň zvažuje, že ho poskytne i samotnému táboru v Letech u Písku nebo některým muzeím.  

Romský tábor přitom není prvním takovým projektem. Věrnou podobu koncentračního tábora v Osvětimi vytvořili studenti Smíchovské střední průmyslové školy s podporou ČVUT už dříve. Tentokrát bude ale práce těžší. „Zatímco u Osvětimi jsme měli dostatek historických dokladů, u Letů jich je opravdu málo,“ poznamenal Martin Kotek. 

>>> VÍCE O PROJEKTU