Aktuálně

Novinky, tiskové zprávy, ROMEA v médiích, připravované akce

Jedenácté setkání romských studentů BARUVAS: Setkání, které mění život mladým lidem

Minulý týden se na chatě Doubravka, nedaleko Chotěboře, uskutečnilo zatím největší setkání BARUVAS. Program, který spojuje romské studenty středních a vysokých škol, se těší stále větší oblibě, a tak se letos setkání zúčastnilo 40 studentů. Během setkání se studenti dozvěděli informace o romské historii, vyzkoušeli si, jaké je to vytvářet časopis, a také ztvárnili mnohdy nelehká společenské témata zábavnou divadelní formou.

Obavy nováčků, Rompiliáda a romská historie

První den byl hlavně seznamovací. Téměř polovina studentů byla na BARUVAS poprvé, a tak ve vzduchu visely obavy, jestli se dokáží plnohodnotně zapojit do programu. Netrvalo dlouho a ukázalo se, že tyto obavy byly zbytečné. Zkušení "matadoři" si vzali "nováčky" na starost a už druhý den byli všichni skvěle naladěni na to, co je mělo čekat.

Druhý ročník Rompiliády (romská olympiáda, pozn. redakce) začal hned druhý den v neděli ráno překážkovou dráhou. Studenti, už rozděleni do sedmi skupin, tedy začali celotýdenní boj o mistra Rompiliády. Po sportovním úvodu přišlo na řadu téma romské historie.

Odpolední seminář pod vedením Markéty Hajské a Dany Hruškové byl rychlou sondou do historie Romů.

"Je důležité, aby se studenti dozvěděli něco víc o historii Romů. Na středních školách se takové věci neučí a všichni cítíme, že je důležité, aby naši stipendisté znali svou historii a uvědomili si, jak bohatá je kultura a historie Romů," říká Jitka Votavová, manažerka stipendijního programu organizace ROMEA.

VIDEO

Lety u Písku a kytara pod hvězdnou oblohou

Pondělní program patřil romistce Renatě Berkyové, která mluvila o druhé světové válce a konkrétně o koncentračním táboře v Letech u Písku. Bylo vidět, že studenty toto téma zajímá a i když to mnohdy bylo emocionálně vysilující, všichni se zájmem poslouchali příběhy přeživších.

Na konci dostali studenti ve skupinkách za úkol navrhnout podobu budoucího památníku v Letech u Písku. Většina z nich neznala současný vítězný návrh a největším překvapením i pro ně samotné bylo to, že každá skupina se v něčem shodovala s návrhem, podle kterého bude památník v budoucnu skutečně vystaven.

Večer se nesl ve znamení táboráku, buřtů na ohni a také kytary, která zněla pod hvězdnou oblohou.

Novináři a Judo

Úterý se neslo v duchu kreativity. Ráno dostaly skupiny jednoduchý úkol. Měli si vytvořit osmistránkový časopis inspirovaný měsíčníkem Romano voďi.

"Bylo skvělé vidět, s jakým nadšením se do toho všichni vrhli. Jsem si jistá, že některé zajímavé nápady v časopise využijeme," říká Jana Baudyšová, šéfredaktorka časopisu Romano voďi.

Jednou z povinných rubrik v časopisu měla být i reportáž. K tomu studenti využili zážitek v podobě virtuální reality koncentračního tábora v Letech u Písku, kterou přivezla na setkání BARUVAS Kristína Dientsbierová z organizace ROMEA. Mnozí studenti se virtuální reality báli, ale nakonec se vše povedlo a přehlídka časopisů dopadla na výbornou.

Odpoledne se za studenty přijel podívat lektor Patrik Šabo, který studentům předvedl základy Juda a sebeobrany.

Emoce sviští vzduchem

Středeční ráno začalo workshopem na téma mediálního vzdělávání. Zdeněk Ryšavý, ředitel organizace ROMEA, studentům ukázal, jak jednoduše může člověk v mediálním prostoru zabloudit a jak jednoduše můžou různé dezinformační weby překroutit pravdivé informace.

"Na začátku workshopu jsem se studentů ptal, kdo z nich se s mediálním vzdělávání v nějaké formě již setkal. Překvapilo mě, že ze 40 studentů se jich přihlásilo pouze 5," uvádí Zdeněk Ryšavý k workshopu zaměřeného na mediální gramotnost, který  podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, který je financován z Fondů EHP a Norska.

Zbytek dne patřil divadlu a scénkám, které měly jednotlivé skupiny ztvárnit.

"Chtěli jsme, aby studenti ztvárnili mnohdy složitá sociální témata s nadhledem. Také proto jsme ke každému tématu doplnili i žánr, který měl celé téma odlehčit. Objevila se tam například témata jako nevěra v žánru Bollywoodského muzikálu, protiromská demonstrace jako pohádka a nebo třeba parodie na organizátory BARUVAS, což nás velmi pobavilo," říká Jitka Votavová.

"Moc se mi líbilo, že nám organizátoři dali volnou ruku a my si mohli příběh vystavět úplně sami. Já jsem byl se svým týmem spokojen a naše verze Romea a Julie v česko-romském prostředí protiromské demonstrace nakonec sklidila velký úspěch," říká Robert Olah, student Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Po divadle a krátkém odpočinku přišla na řadu mladá talentovaná zpěvačka Tereza Ondičová (Tessie), která vytvořila skvělou atmosféru a studenti si mohli společně zatančit.

"Moc se mi líbilo, že jsme si všichni stoupli do kruhu a společně tancovali. To, co se v tu chvíli neslo sálem, bylo nepopsatelné. Jsem strašně ráda, že existuje program BARUVAS, protože díky němu jsem poznala lidi, kteří zůstanou v mém životě a mém srdci už navždy," říká Kristýna Dunová, studentka Univerzity v Pardubicích.

ŽIVÝ VSTUP ROMEA TV Z BARUVAS

Komáři, basketbal, pláč a slova díků

Pobyt na čerstvém vzduchu je potřeba a tak se všichni studenti společně s organizátory vypravili ve čtvrtek ráno na procházku podél řeky, která je hned za chatou Doubravka. Pro některé to znamenalo pár štípanců od komárů, ale nakonec to všichni úspěšně zvládli.

Poslední kolo Rompiliády bylo hodně akční. Kromě střílení branek poslepu, nebo házení na koš, museli studenti zapojit i hlavu v disciplínách zaměřených na paměť. I toto poslední kolo mnohé rozhodlo a zamíchalo s pořadím. Večer proběhlo vyhlášení Rompiliády a za tónů písně We are the Champions se rozdaly dary. Všichni si mysleli, že tím večer končí.

V předvečer odjezdu jsme si však všichni sedli do kruhu a každý měl možnost vybrat si jednoho člověka a poděkovat mu za jednu konkrétní věc, kterou během BARUVAS udělal, a také sám sobě. Emoce, dojetí a pláč...

"Najednou jako by existoval jen náš kruh. Děkovali jsme si navzájem a vyjadřovali si, jak se máme rádi. Já jsem šťastný, že jsem zde našel svou druhou rodinu. Je až k neuvěření, jak moc vám někteří lidé přirostou k srdci, ale možná to je tím, že všichni máme stejné sny. Chceme žít spokojený život. To nás žene kupředu," říká Michal Gábor, student Ostravské Univerzity.

"Na setkání Baruvas jsem již po několikáté a pokaždé mi toto setkání něco dá. Letos jsme se na chatě Doubravka zabývali tématem Romů za druhé světové války. Měli jsme možnost vyzkoušet si virtuální realitu koncentračního tábora v Letech u písku, která nám pomohla se do té situace lépe vcítit. Pracovali jsme v týmech a navzájem se poznávali, říká Adéla Švábová, studentka střední školy v Mostě. A dodává: "jsem opravdu vděčná, že mohu být součástí Baruvas. Poznala jsem tu spoustu nových přátel, dozvěděla se více o své kultuře a získala spoustu motivace. Především jsem se ale naučila mít ráda samu sebe".

Loučení?

I když v pátek ráno svítilo slunce, nálada mezi studenty rozhodně šťastná nebyla. Všem přišlo, že ten týden utekl strašně rychle.

Ke každému BARUVAS patří i loučení a slzy, které ale zanedlouho vystřídá nadšení a očekávání dalšího setkání BARUVAS, setkání, které mění život mladým lidem.

FOTOGALERIE