Organizace ROMEA se prostřednictvím ředitele Zdeňka Ryšavého připojila k dalším zástupcům organizací na podporu Romů, lidských práv a lidí v nouzi, kteří vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO) a poslance, aby se distancovali od výroků ombudsmana Stanislava Křečka na adresu Romů. Podle nich veřejný ochránce práv svými vyjádřeními posiluje protiromské předsudky, rozdmýchává nenávist a znevažuje svůj úřad. Zástupci 16 organizací, čtyři členové vládní rady pro záležitosti romské menšiny a jedna členka rady pro národnostní menšiny to uvedli v otevřeném dopise.
Letos v lednu na webu svého úřadu Stanisalv Křeček ve svých připomínkách k chystané strategii romské integrace uvedl, že někteří Romové mají problémy s bydlením ne kvůli diskriminaci, ale kvůli tomu, že "devastují bytový fond a přeměňují část obcí ve vyloučené lokality". Na svém blogu mimo jiné napsal, že "na vytvořeném bohatství v USA měla v minulosti značný podíl práce černošských otroků, pak totéž se o evropských Romech v žádném případě říci nedá".
Pisatelé v listu odkazují i na další vyjádření o zaměstnávání či vzdělávání Romů.
"Ombudsman Stanislav Křeček ve veřejném prostoru komentuje záležitosti týkající se života Romů a Romek způsobem, který zasahuje do jejich lidské důstojnosti, posiluje protiromské předsudky a rozdmýchává nenávist ve společnosti," uvedli signatáři z 16 organizací. Mezi nimi jsou IQ Roma servis, Muzeum romské kultury, Romodrom, ROMEA, Slovo 21, Člověk v tísni, Vzájemné soužití či Amnesty International. Přidalo se i pět zástupců Romů ve vládní radě.
Pisatelé podotýkají, že Křečkovy výroky Sněmovna a Babiš jako předseda vládní rady neodsoudili. Žádají, aby se premiér a dolní komora zasadili o to, aby "k ponižujícímu a neprofesionálnímu jednání" ze strany ombudsmana nedocházelo.
"Je na čase, aby se Poslanecká sněmovna ČR, které je veřejný ochránce práv z výkonu funkce odpovědný, vymezila prostřednictvím demokraticky zvolených zástupců a zástupkyň vůči jednání ombudsmana Křečka a v rámci zákonných procedur se zasadila o to, aby k ponižujícímu a neprofesionálnímu jednání již v budoucnu nedocházelo," píše se v dopise.
Podle autorů listu jsou Křečkova vyjádření v rozporu s úkoly, které mu ukládá zákon. "Naši klienti se pak obávají obrátit na úřad ombudsmana i v případech zjevné diskriminace, ať už v bydlení nebo zaměstnání," sdělil ředitel organizace IQ Roma servis Petr Máčal.
"Stejně tak je důležité, aby předseda vlády ČR z titulu předsedy Rady vlády pro záležitosti romské menšiny odmítl připomínky ombudsmana Křečka k návrhu Strategie romské integrace (2021 – 2030) jako nepodložené, nekvalitní a předsudečné," dodávají signatáři.
DOKUMENT
/p>