Aktuálně

Novinky, tiskové zprávy, ROMEA v médiích, připravované akce

Navštívit místo utrpení Romů. ROMEA nabízí workshopy s virtuální realitou tábora v Letech u Písku (nejen) pro školy

Nástup s vězni před dozorci tábora, strohé ubikace, ponurá atmosféra a každodenní strach dospělých i dětí. Tábor v Letech u Písku je jedním z prvních historických míst v České republice, které je možné navštívit ve virtuální realitě.

Unikátní model tábora vypracovala ROMEA, o.p.s., ve spolupráci s Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze za finanční podpory Velvyslanectví USA v České republice.

VIDEO

„Školám a dalším vzdělávacím institucím nabízíme workshopy, během kterých mají účastníci možnost projít se virtuálním modelem letského tábora, seznámit se s osudy přeživších pamětníků i s širším kontextem genocidy Romů na českém území,“ přibližuje koordinátorka projektu Kristina Dienstbierová.

Workshopy jsou určené pro skupiny do 26 osob od 12 let věku a trvají 135 minut. Lektoři již táborem provedli žáky v Humpolci, Morkovicích a Tišnově nebo členky skautského oddílu v Praze.

„Studenti jsou z virtuální reality nadšení, občas navrhují nějaká zlepšení, ale vždy je vidět, že je tato forma informování o tématu zaujala a vtáhla. Některé děti pracují s velkým entuziasmem i v rámci doplňujících aktivit, při kterých lze dobře poznat, zda s žáky již někdo téma romského holokaustu probíral nebo zda se s ním setkávají poprvé,” popisuje své zkušenosti lektorka Františka Dvorská.

Přihlášky na workshopy s virtuálním modelem tábora je možné zasílat na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Tzv. Cikánský tábor v Letech u Písku byl zřízen 2. srpna 1942 rozkazem o potírání cikánského zlořádu. Šlo o přesnou kopii německé předlohy, jeho rasová motivace nebyla zastírána. Na základě celostátního soupisu zde bylo koncentrováno celkem 1309 lidí, včetně těhotných žen, starých a nemocných lidí a malých dětí.

„Čtvrtina vězňů v táboře zemřela, přes 500 z nich bylo transportováno do Osvětimi. Po své likvidaci v roce 1943 byl tábor srovnán se zemí a na dlouhá léta vymazán z historického vědomí,“ připomíná Dienstbierová.