Aktuálně

Novinky, tiskové zprávy, ROMEA v médiích, připravované akce

Dezinformace v romských komunitách: Projekt RadiRights pokračoval druhým kolem schůzek v Brně, Ostravě a Ústí nad Labem

V rámci druhého kola schůzek projektu RadiRights se účastníci v Brně, Ostravě a Ústí nad Labem sešli, aby pokračovali v otevřené diskusi o nebezpečí dezinformací a politických manipulací, které ovlivňují životy romských komunit. Tato setkání přinesla konkrétní příklady, jak falešné zprávy a předsudky ovlivňují rozhodování o školní docházce, vnímání společenských událostí či postoj k aktuálním politickým otázkám. Cílem projektu je nejen zvýšit povědomí o těchto problémech, ale také aktivně zapojit místní komunity do tvorby strategií, které by pomohly čelit těmto výzvám a posílily jejich roli v demokratickém rozhodování.

Brno: Diskuse o segregaci a falešných zprávách ve školství a společnosti

Druhé kolo schůzek v Brně pod vedením Petra Bandy a Marcely Bandové se zaměřilo na téma dezinformací, které výrazně ovlivňují romskou komunitu v sociálně vyloučené lokalitě.

První setkání proběhlo v září 2023 v místní restauraci. Účastníci otevřeně diskutovali o segregaci a vlivu falešných informací na rozhodování o zápisu dětí do škol. Atmosféra byla přátelská, ale někteří účastníci odmítli podepsat prezenční listinu kvůli obavám z perzekuce.

Druhé setkání tohoto kola se konalo 20. září 2023 v komunitním centru a zaměřilo se na konkrétní dezinformaci o údajném útoku ukrajinského jedince na romské dívky, která vyvolala nenávist a protesty. Účastníci aktivně diskutovali o nebezpečí dezinformací a dohodli se na uspořádání větší komunitní akce zaměřené na zvýšení povědomí o tomto problému.

Třetí setkání, konané 27. října 2023 v Muzeu romské kultury, bylo plánováno pro širší komunitu, ale kvůli nepřízni počasí dorazilo jen 14 lidí. Hlavním tématem byly opět dezinformace, konkrétně vliv covidu, prezidentských voleb a války na Ukrajině. Účastníci se shodli na nutnosti dalších setkání a aktivnější účasti komunity.

Ostravská setkání se zaměřila podporu inkluzivního vzdělávání a na dezinformace v této oblasti

První schůzka druhého kola v Ostravě se uskutečnila 14. července 2023 v sociálně vyloučené lokalitě pod širým nebem. Schůzku vedli Miroslav a Jan Klempárovi. Účastníci schůzky patřili do různých věkových kategorií, od starších mužů až po mladé dívky. Téma setkání se zaměřilo na segregaci a vliv falešných informací na rozhodování rodičů o školní docházce jejich dětí. Přestože mnoho účastníků odmítlo podepsat prezenční listinu nebo se nechtěli nechat fotografovat kvůli obavám z možných důsledků, atmosféra byla otevřená a přátelská.

Druhé setkání proběhlo 22. září 2023 opět pod širým nebem v místě, kde se scházejí Romové. Tým připravil materiály pro diskusi a děti, které navštěvují různé školy, představily rodičům rozdíly mezi výukou v segregovaných a běžných školách. Děti byly nejaktivnějšími účastníky, když srovnávaly učební osnovy a knihy ze svých škol. Na základě těchto rozdílů se rodiče dohodli na uspořádání komunitní akce zaměřené na šíření povědomí o dezinformacích, která bude zahrnovat hudbu a interaktivní prvky pro lepší zapojení.

Třetí setkání se konalo 13. října 2023 v místní restauraci. Zúčastnili se různé věkové skupiny, přičemž diskuse byla zaměřena opět na segregaci a na to, jak dezinformace ovlivňují výběr škol. Atmosféra byla přátelská a otevřená, účastníci hovořili o svých obavách a zkušenostech. Závěrem bylo dosaženo dohody, že rodiče se zaměří na kvalitu škol, kam své děti zapsali, a nebudou spokojeni jen s jakoukoliv možností.

Setkání otevřelo proces desegregace, který bude pokračovat s důrazem na boj proti dezinformacím mezi rodiči, aby si byli vědomi přínosů inkluzivního vzdělávání.

Ústecká romská komunita bojuje za dětské hřiště a řeší gentrifikaci Předlic

V Ústí nad Labem proběhlo druhé kolo setkání v rámci projektu RadiRights v březnu 2024 pod vedením Miroslava Brože a Jozefa Mikera. Hlavním tématem těchto setkání bylo shromáždění podpisů na petici za vybudování dětského hřiště v lokalitě Předlice Nivy. Účastníci podnikli společnou procházku lokalitou, během níž vybrali vhodné místo pro hřiště – na rohu ulic Sklářská a Na Nivách.

Na březnovém setkání byla také vybrána malá delegace obyvatel Niv, která měla na zasedání místního zastupitelstva města Ústí nad Labem přednést projev jménem místních obyvatel. Dne 18. března se skupina zúčastnila zasedání zastupitelstva, avšak z časových důvodů nedošlo k projednání jejich záležitosti. Skupina se proto rozhodla shromáždit dalších 100 podpisů na petici a poté ji oficiálně podat.

Během březnové schůzky se rovněž plánoval další komunitní den, který by měl proběhnout v polovině června nebo po skončení školního roku. Téma gentrifikace bylo také součástí diskuse, neboť v blízkosti lokality Nivy má být vybudováno nové nádraží pro vysokorychlostní trať Berlín-Praha. V důsledku toho spekulanti nakupují pozemky kolem nového nádraží. Nedávno byly zbourány ruiny skláren, po nichž je pojmenována Sklářská ulice, což nasvědčuje tomu, že pozemek bývalých skláren je připravován pro výstavbu.

Další otázkou, která vyvolává nejistotu mezi místními obyvateli, je plán města Ústí nad Labem odkoupit bytové domy v ulici U Jeslí, což vyvolává obavy o budoucnost těchto budov a jejich obyvatel. Téma budoucnosti této lokality je v komunitě velmi citlivé a diskutované.

Projekt je financován z programu Evropské unie Občané, rovnost, práva a hodnoty (CERV).