Organizace ROMEA podala za poslední dva měsíce více než deset trestních oznámení kvůli rasistickým a výhrůžným příspěvkům na internetu, kterými někteří diskutéři na sociálních sítích napadají Romy a příslušníky dalších menšin. Ve čtyřech případech ale již policie nedodržela zákonnou lhůtu pro vyrozumění oznamovatele o tom, jaká opatření - a zda vůbec nějaká - učinila. Na konci minulého roku přitom policie projevila značnou aktivitu, když byli odsouzeni dva Romové, z nichž jeden na veřejnosti pokřikoval rasistické nadávky a druhý vyhrožoval na Facebooku zabitím kuchaři z žatecké pizzerie, kde zemřel mladý Rom.
"Jsme rádi, že policie ČR začala stíhat rasistické příspěvky na Facebooku. Zároveň jsme zvědaví, jestli bude policie stejně důsledně řešit také komentáře a příspěvky, v kterých jejich autoři vyzývají k násilí vůči romským dětem, Romům obecně či třeba muslimům," uvedl ředitel organizace ROMEA Zdeněk Ryšavý.
Hrozba vykonání "spravedlnosti na romských dětech" v diskuzi pod článkem o zabitém plameňákovi či potřeba veřejně označovat druhé lidi jako "odpornou zbytečnou černou špínou" nepatří na internetu, a především na sociální síti Facebook, k výjimečným jevům. "... hned bych to střílel ... rád si na t z**dy zastřílím," míří např. jeden z diskutérů svůj příspěvek proti uprchlíkům.
"Vzhledem k tomu, jak byla policie aktivní při stíhání dvou Romů, kteří se ve veřejném prostoru, ať už reálném na náměstí či virtuálním na Facebooku, dopustili vyhrožování či rasistických nadávek, je přinejmenším zarážející, když výhrůžku vypálením organizaci ROMEA nevyhodnotila jako trestný čin a věc odložila. Na další minimálně čtyři trestní oznámení kvůli rasistickým příspěvkům na internetu policie nereagovala v zákonem stanovené lhůtě vůbec," sdělila Jitka Votavová z organizace ROMEA.
Již dříve se k této situaci, která může vzbuzovat dojem, že se policie důsledně nezabývá nenávistnými útoky vůči Romům a dalším menšinám, pro server Romea.cz vyjádřila právnička Klára Kalibová z organizace In IUSTITIA. "Pokud policie bude negovat závažnost útoků pronášených na sociálních sítí, nepřispívá to k všeobecnému právnímu vědomí, policie zakládá stav právní nejistoty, a zásadně přehlíží závažné útoky směřující vůči Romům, lidem pracujícím v romské organizaci a obecně vůči novinářům. Podílí se tak na vytváření pocitu beztrestnosti, který v současné internetové populaci osob šířících nenávist bují,“ uvedla Kalibová.
Organizace ROMEA bude i nadále prostřednictvím trestních oznámení upozorňovat na konkrétní výhrůžné a explicitně rasistické komentáře.