Aktuálně

Novinky, tiskové zprávy, ROMEA v médiích, připravované akce

Šestnácté setkání BARUVAS začne již v pondělí. Studenti se mohou těšit na týden plný multimediálních aktivit

Šestnácté setkání romských středoškoláků a vysokoškoláků s názvem BARUVAS (romsky rosteme) začíná už v pondělí 22. srpna. Týdenní letní škola bude plná vzdělávacích a motivačních workshopů, zajímavých témat a společné zábavy. Účastníci se mimo jiné seznámí s projektem virtuální reality koncentračního tábora v Letech u Písku, nebo vytvoří sérii multimediálních materiálů na podporu boje proti diskriminaci a hate speech. To vše se bude dít v krásném prostředí na Sázavě. 

„Rozhodli jsme se, že téma letošního setkání BARUVAS bude diskriminace a hate speech jak v reálném světě, tak i v tom virtuálním. Reagujeme tím na aktuální situaci v mediálním světě, ve kterém mají i zkušení lidé problém se zorientovat. Chceme formou workshopů a různých velmi interaktivních metod přinést studentům vhled do mediálního světa a naučit je, jak rozdělovat pravdu od dezinformace. Dále chceme, aby se sami angažovali v boji proti hate speech a diskriminaci, a to tím, že vytvoří malé kampaně, které budou sami poté sdílet na sociální sítě,“ říká manažer stipendijního programu, Štefan Balog. 

Se studenty bude pracovat tým odborníků v čele s Jarmilou Balážovou, která se studenty povede debatu na téma diskriminace a její následky. Studenti budou ale i hrát divadlo a vytvářet osvětové kampaně, které se poté objeví na všech sociálních sítích organizace ROMEA.

Cílem setkání BARUVAS je  podpora a budování leadership schopností romských stipendistů formou neformálního vzdělávání. "V mnoha předchozích setkáních studentů  jsme se věnovali tématice mediální gramotnosti. Letos tomu nebude jinak. Myslíme si, že důkladná mediální průprava je základem, který studenti potřebují, aby rozpoznali nepravdivé zprávy, které na ně denně ze všech stran míří,“ říká Soňa Kalejová, koordinátorka vzdělávacích aktivit.

Romský stipendijní program podporuje Nadace Albatros, Bader Philantropies, Nadace Sova a celá řada drobných dárcůRealizaci seminářů zaměřených na mediální gramotnost podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

Více informací o stipendijním programu organizace ROMEA jsou k nalezení na webových stránkách www.romskastipendia.cz.