Menšiny mezi námi 2010

Link File PDF:

images/PDF/mensiny2010.pdf

Menšiny mezi námi 2010

Na podzim roku 2004 se uskutečnil 1. ročník literární, výtvarné a později také fotografické a video soutěže pro děti do 18 let pod názvem Menšiny mezi námi, která se konala pravidelně až do roku 2011. Od roku 2005 do roku 2010 vznikaly brožurky formátu A5 otiskující vítězné příspěvky dětí ze základních a středních škol, z dětských domovů a nízkoprahových zařízení.

„Když jsme před dvěma lety coby doprovodnou část jedné aktivity o. s. ROMEA vyhlásili literární a výtvarnou soutěž pro děti, ani ve snu nás nenapadlo, že se zapojí tolik škol! Loni jich bylo sedmdesát, letos již sto deset. Tolik pedagogů základních, zvláštních a středních škol ochotných pracovat se svými žáky a studenty na tématu týkajícím se pohledu na Romy a letos na menšiny obecně!“ (úryvek z předmluvy Jarmily Balážové, 2005)

Během každoročního slavnostního vyhlášení výsledků soutěže autoři vítězných příspěvků přebírali věcné ceny (sponzorské dárky) od řady osobností (Martin Mejstřík, Tomáš Bystrý, Jan Bendig, Ladislava Gažiová, Emil Cina, Radek Banga, Richard Samko, Pavlína Matiová, Tomáš Zmeškal, Tomio Okamura, Ondřej Liška ad.).

Doprovodnými aktivitami projektu Menšiny mezi námi byla realizace zážitkových workshopů a přednášek pro základní školy s cílem seznámit děti a mládež s osobnostmi různých národností a kultur a diskutovat o problematice předsudků, rasismu apod. V rámci zastřešujícího projektu Internetový vzdělávací cyklus stránky www.skola.romea.cz nabízely pedagogům a žákům ucelený materiál do výuky předmětů zaměřených na multikulturalitu a informace o historii a kultuře Romů.

• Editoři: Jana Rejžková, Jarmila Balážová
  • Grafika: Leonardo
  • Rok vydání 2010
  • Počet stran 28

Témata jednotlivých ročníků soutěže Menšiny mezi námi

• Jak vidím Romy

2006 – 2007

• Menšiny mezi námi

• (Ne)chtěl/a bych být jiné národnosti (a proč?)
  • Co vím o Romech?
  • Mám výjimečného kamaráda/kamarádku
  • Co pro mě znamená náboženství?

• Co pro mě znamená náboženství?
  • Moje setkání s Romy
  • Extremismus – nebezpečí pro celou společnost?
  • Multikulturní společnost – jak si ji představuji?
  • Mám výjimečného kamaráda/kamarádku
  • Holky s holkama, kluci s klukama – homosexualita mýma očima

2010

• Jsme jedné krve, ty i já – citát z Knihy džunglí anglického spisovatele Rudyarda Kiplinga

• Můj kamarád je jiný než ostatní
  • Co pro mě znamená náboženství
  • Romové a já
  • Můj názor na extremismus
  • Je v naší společnosti místo pro všechny?
  • Cizinci – mají tu žít s námi?
  • Holky s holkama, kluci s klukama – homosexualita mýma očima