Romští studenti budou slavnostně uvedeni do stipendijního programu organizace ROMEA v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici

V pátek 11. října proběhne již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti budou slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkají s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo přes 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provede moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistí první romská internetová televize ROMEA TV.

Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy. Slavnostního předávání se zúčastní zastupitelka a radní hlavního města Prahy Hana Třeštíková, poslankyně PS PČR Olga Richterová a také Karel Karika, zastupitel Ústí nad Labem.

Program pro romské středoškoláky a studenty VOŠ organizace ROMEA realizuje za podpory řady nadací, mezi nimiž jsou největšími podporovateli dánské nadace VELUX, nadace Albatros či nadace Bader Philanthropies, a mnoha individuálních dárců. Ke studentům promluví zástupce nadace Bader philanthropies Yechiel Bar-Chaim, spolumajitelka Albatros Media Silke Horáková a ředitelka Nadace Albatros Jindra Marešová.

Stipendijní program nabízí mnohem víc než jen finanční pomoc během studia. Stipendisté se zúčastní řady vzdělávacích aktivit, v průběhu roku se setkávají s dalšími romskými studenty z celé republiky a získají kontakty na profesionály z oborů, kterým se chtějí v budoucnu věnovat.

"Součástí stipendijního programu je také pravidelné setkávání „Baruvas“, kde kromě dalšího vzdělávání klademe velký důraz i na posilování zdravého sebepojetí a budování přátelských vazeb mezi studenty. Nabízíme studentům doučování nebo práci s mentory, kteří stipendistům pomáhají s případnými obtížemi, které je mohou na střední škole potkat. Nedílnou součástí stipendijního programu je i absolvování dobrovolnické služby v různých organizacích, například v nízkoprahových klubech pro děti a mládež,“ říká koordinátor vzdělávacích aktivit organizace ROMEA Štefan Balog.

Do programu se mohou hlásit studenti ze státních i soukromých škol, z denního i dálkového studia. Pokud student střední školy splní podmínky výběrového řízení a bude zařazen do stipendijního programu, získá 14 000 Kč na školní rok, student na vyšší odborné škole pak 21 000 Kč. O stipendium se mohou hlásit také lidé, kteří se až v dospělosti rozhodli dodělat si maturitu.

Více informací o Romském stipendijním programu pro studenty SŠ a VOŠ naleznete na www.romskastipendia.cz.